Doğum ne zaman başlar? Doğum ne zaman olur?

Doğum ne zaman başlar? Doğum ne zaman olur?

Doğum sancılarından itibaren doğum ne zaman başlar? Hastaneye gitmek için yeterli süre var mı? Doğum kaç saat sonra başlar?

Hastaneye yetişmek: Doğum ne zaman başlar?

Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayan anne adaylarının en büyük endişelerinden biri hastaneye yetişemeden doğum yapmaktır. Bu, özellikle ilk doğumunu gerçekleştirecek anne adayları için ender rastlanan bir durumdur. Gerçek doğum kasılmaları başlamasıyla birlikte rahim ağzı açılmaya başlar ve “tam açık” yani 10 cm. olana kadar 6-10 saatlik süre geçer.


Daha sonra başlayan ıkınma evresi de 15 dakika ila iki saat arası sürer. Eğer hastaneye bu kadar uzak bir mesafede oturmuyorsanız doktorunuza da danışarak kendinizi trafikte riske atmayacak şekilde yola çıkmalısınız. Eğer kasılmalarınızın başlamış olmasına rağmen uzun süre hastaneye gitmezseniz ve özellikle 2 ve 2’den fazla doğum yapmış olmanıza rağmen evde oyalanırsanız, yolda doğum yapma ihtimaliniz olabilir. Kasılmalarınızdan önce suyunuz gelmiş ise doktorunuza danışarak hareket etmeniz faydalı olacaktır. Ancak şunu unutmamalısınız ki dakikalar içinde hastaneye gidilmesi gereken durumlar çok enderdir.

Yayımlanma tarihi 14 Ağu 2010 Okunma: 6.747
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.