Doğum yaklaştığında nelere dikkat edilmelidir?

Doğum yaklaştığında nelere dikkat edilmelidir?

Doğum yaklaşırken kilo kaybı, yalancı doğum sancıları ve diğer dikkat edilmesi gereken şeyler. Aylar geçip gebelik ilerledikçe vücutta bazı değişiklikler olur. Bunlar doğumun çok yakın olduğunu gösterir.
Rahatlama: Gebeliğin son aylarında döl yatağı göğüs kafesine kadar yükselir, yaptığı basınç nedeniyle nefes almak zorlaşır, mide ve bağırsak şikayetleri olur. İlk gebeliklerde doğumdan 1-2 hafta önce, sonraki gebeliklerde doğumdan yaklaşık bir gün önce bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi nedeniyle döl yatağı yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum gebe kadında bir rahatlama yaratır. Daha rahat nefes alıp verir, mide ve bağırsak şikayetleri azalır. Buna karşın idrar torbasına baskı arttığı için sık idrara çıkma olur. Gebeliğin son günlerinde bu durumunuzu doğum doktorunuza bildirdiğinizde, doktorunuz muayene etmeden bile bebeğin duruş şekli hakkında bir fikir sahibi olacaktır.

Yalancı ağrılar: Gebeliğin 28. haftasından itibaren döl yatağında arada sırada kasılmalar, sertleşmeler meydana gelir. Bunlar normaldir ve genellikle ağrısızdır. Bazen ağrılı olduklarında bunlara “yalancı sancılar” denir. Döl yatağının doğuma hazırlık için yaptığı bu kasılma egzersizleri son haftalarda oldukça sıklaşır.


Kilo kaybı: Doğumdan 1-2 gün önce hormon düzeylerindeki değişiklik nedeniyle vücutta su atılması ve iştah azalması meydana gelir. Bu nedenle 1-2 kilo kaybı görülebilir.

Doğum yaklaşırken: 38. haftadan itibaren kendilerini her zamankinden daha iyi ve zinde hissettiklerinde, bunun doğumun yaklaştığını gösteren bir belirti olduğunu düşünüp, bu enerjiyi başka amaçla kullanmamaları, aksine istirahat etmeleri veya hafif işlerle oyalanmaları gerekir. Aksi durum onların doğumda kolay yorulmasına neden olup, aktif katılımlarını engelleyebilir.

Bu bilgileri hasta bilirse, hem kendine hem doğum hekimine yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı gebelerde de doğumdan 1-2 gün önce vücudun bağırsakları temizleme işleminden dolayı ishal meydana gelebilir. Doğumun yaklaştığını gösteren bu belirtileri her gebe kadın yaşamayabilir veya fark etmeyebilir. Bu değişikliklerin yaşanmaması veya fark edilmemesi de olağandır.

Bu içerik doğuma yakın bebek hareketleri, gebeliğin son ayında mide bulantısı, gebeliğin son ayında ishal, doğuma yakın mide bulantısı, gebeliğin son ayında dikkat edilmesi gerekenler, doguma yakın, doğuma yakın akıntı, doguma yakın belırtıler, gebeliğin son aylarında mide bulantısı, gebelıgın son haftasında mıde bulantısı, doğum yaklaştığında bebek hareketleri, 38 haftada mide bulantısı, 38 haftalık gebelikte mide bulantısı, gebeliğin son haftalarında mide bulantısı, doğum yaklaşınca bebek hareketleri, 37 haftalik gebelikte mide bulantisi, 38 hafta gebelikte mide bulantısı, gebeliğin 37 haftasında dikkat edilmesi gerekenler, gebelıgın son haftalarında ishal, doğuma yakın ishal konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 22 Ara 2010 Okunma: 144.985
Benzer yazılar


1 yorum

  1. Ayse

    Engin bilgileriniz icin cok tsk mutlaka isime yarayacaktir

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.