Gebelik 1-4 hafta: Hamileliğin 1-4 haftasında bebek gelişimi

Gebelik 1-4 hafta: Hamileliğin 1-4 haftasında bebek gelişimi

Gebelikte 1. ve 4. haftalar arası

Ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşir. Döllenme meydana gelir. Bebeğin cinsiyeti belirlenir. Cinsiyeti babadan gelen sperm belirler. Döllenme esnasında, spermin taşıdığı kromozoma göre doğacak bebeğin cinsiyeti belli olur. Yumurta X kromozomu taşıyan bir spermle döllenirse kız, Y kromozomu taşıyan bir spermle döllenirse erkek oluşur.

Döllenen yumurta hücresi (zigot) tüplerden rahme doğru iner. Yerleşme (ımplantasyon), zigot bu dönemde zigot rahim içinde kendisi için hazırlanan yere gelerek yerleşir. Bu devrede çok az lekelenme tarzında kanama görülebilir. Rahim içine yuvarlanan embriyo burada büyümeye başlayarak ilk taslakları oluşur. Bebeğinizin kalp ve basit dolaşım sistemi oluşmaya başlar. Nöral tüpler gelişmeye başlar. Sinir sistemi oluşma aşamasındadır. Amniyon sıvısı toplanmaya başlar.

Anne adayında görülen değişiklikler

Gebeliğin 3. haftasında adet gecikmesi yaşanır. Bazı anne adayları, adet gecikmeleri olmadan hamilelik belirtilerini yaşamaya başlamaktadırlar. Mesela baş dönmeleri, mide bulantıları adet gecikmesinden önce başlayabilmektedir.
Bu dönemde göğüslerinizde hassasiyet ve şişkinlik hissetmeye başlarsınız.


Göğüslerinizin çevresindeki koyu kısım genişlemeye başlar ve rengi daha da koyulaşır. Kendinizi yorgun, halsiz hissedebilirsiniz. Eğer yorgunluk hissederseniz, dinlenmek için kendinize ekstra zaman ayırmaya çalışmalısınız.

Hazımsızlık, sık tuvalete gitme gibi şikayetleriniz olabilir. Bazı yiyeceklere karşı isteksizlik, bazılarına karşı da aşırı istek duyabilirsiniz. Mizaç değişiklikleri yaşayabilirsiniz. Kendinizi bazen mutlu, bazen sinirli hissedebilirsiniz. Hamilelik öncesine göre daha alıngan ve hassas olabilirsiniz. Bu belirtiler genellikle ilk üç ay görülür. Ondan sonra yavaş yavaş bu şikayetler azalır ya da tamamen geçer.

Gebelik sürecinde kendini iyi hisseden kadınlar

Bazı kadınlar da gebeliğin erken dönemlerinde hiçbir değişiklik hissetmeyebilirler. Bunun için de üzüntü duyarlar. Bulantı ve kusmaları olmadığı için bir takım şeylerin yanlış gittiği düşüncesine kapılabilirler. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız bundan memnun olmalısınız. Bu tip değişikliklerin olması ya da olmaması gebeliğin sağlıklı gittiği ya da gitmediği ile ilgili değildir. Herkesin bünyesi farklıdır ve herkesin hamileliği farklı geçmektedir. Kendinizi diğer hamile hanımlarla kesinlikle kıyaslamayınız.

Bu içerik bebek rahme yerleşirken ağrı olurmu, bebek rahme yerleşirken kasık ağrısı olurmu, bebek yerleşirken ağrı olurmu, bebeğin rahime yerleşmesi, bebek rahime yerleşirken ağrı olurmu, yerleşme ağrısı nasıl olur, yerlesme agrisi, yumurta rahme yerleşirken ağrı olurmu, bebeğin yerleşme ağrıları, bebek rahme yerleşirken akıntı olurmu, bebeğin rahime yerleşme belirtileri, gebelikte yerleşme ağrısı, rahime yerleşme belirtileri, yumurta rahime yerleşirken agrı olurmu, gebeligin rahime yerleşmesi, bebek rahme yerleşirken neler olur, bebek rahme yerleşirken belirtiler, bebek rahime yerleşirken, yumurtanın rahime yerleşmesi belirtileri, bebek yerleşme ağrısı nasıl olur konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 24 Ağu 2010 Okunma: 50.904
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.