Gebelik 12. hafta: Hamileliğin 12. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 12. hafta: Hamileliğin 12. haftasında bebek gelişimi

Hafta hafta gebelik takvimi: 12. haftada bebek gelişimi

Boy: 6-7 cm. Kilo: 9-14 gr. Bebeğinizin tüm organları ve yapıları artık oluşmuş durumdadır. Bu haftadan itibaren de çalışmaya başlarlar ve büyümeye devam ederler. Bebeğiniz, ağız açıp kapama egzersizlerine başlayarak yutmayı öğrenmeye çalışır. Bebeğiniz, bu haftadan itibaren parmağını emmeye de başlar. Bağırsaklar, artık karın içerisine yerleşmişlerdir. Dişlerin temelleri atılır. Fetusun çene kemiğinde ilk diş tomurcukları oluşur. Bebeğinizin tiroit bezleri, kendi başına hormon üretmeye başlar. Ağız içinde üst damak birleşmeye başlar. Yüz derisi içinde kıl kökleri belirmeye başlar.

Bebeğinizin içinde bulunduğu amniyon sıvısı, bebeğinizin ısısını korumasını sağlayan, onu darbelere karşı koruyan, rahimiçi duvarlara değmeden bebeğinizin mükemmel bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için zemin hazırlayan, yer çekimini ortadan kaldırarak onun serbestçe ve kolaylıkla hareket etmesini sağlayan mükemmel bir oluşumdur.


Yetişkin bir insan dokuz ay normal suyun içinde kalsa cildi ne hale gelir? Rabbimiz bebeğinizin cildini sıvı ortamdan korumak için cildini kremsi bir maddeyle (verniks caseosa) sarmıştır.

Gebeliğin 12. haftasında anne adayındaki değişimler

Uterus (rahim) yukarı doğru büyümeye devam eder ve pelvis dışına çıkarak karın boşluğunda yer alır. Artık uterus mesane üzerine çok baskı yapmadığından sık idrar yapma isteği bir miktar azalır. Bu haftalardan itibaren düşük tehlikesi büyük ölçüde azalır. Hormonal değişikliklerin etkisiyle sabrınız daha çabuk tükenir ve ufak tefek şeylere bile sinirlenirsiniz. Derin nefes almak için daha sık mola verin.

Bu içerik 12 4 günlük gebelik, 12 hafta 5 günlük gebelik, 12 hafta 5 günlük bebek, gebelikte 12 hafta bebek gelişimi, 12 haftalik bebek gelisimi, gebelikte 12 hafta gelişimi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 22 Ağu 2010 Okunma: 6.389
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.