Gebelik 14. hafta: Hamileliğin 14. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 14. hafta: Hamileliğin 14. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 14. hafta: Anne karnında bebeğin gelişimi ve durumu

Boy: 8-10 cm. Kilo: 42-45 gr. Artık bebeğiniz tamamen insan görünümündedir. Bebeğiniz, amniyon sıvısı içinde akciğerleri hava ile dolu olmasa bile, solunum egzersizlerine başlamıştır. Gözler ve kulaklar gelişimini sürdürürler.
Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirebilmektedir.


Size el bile sallar (refleks olarak). Kaslarının güçlenmesine bağlı olarak kafası öne eğik değildir. Zaman zaman kafasını dik tutabilir.

14. hamilelik haftasında anne adayının durumu

Progesteron hormonunun etkisiyle tüm düz kaslarınızda gevşeme meydana gelir. Bu size, bel ağrısı, kabızlık ve tansiyonunuzda hafif düşme şeklinde yansır. Bulantılar geçmiştir ama yine de progesteronun gevşetici etkisi nedeniyle mide içeriği yemek borunuza kaçabilir ve yanma olabilir. Bu dönemde vücudunuz artık hormon değişikliklerine alışmıştır. Yorgunluk ve bulantı azaldığından veya tamamen geçtiğinden dolayı kendinizi daha iyi hissedersiniz ve keyfiniz yerine gelir.

Bu içerik gebelikte 14 5 konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 21 Ağu 2010 Okunma: 4.285
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.