Gebelik 17. hafta: Hamileliğin 17. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 17. hafta: Hamileliğin 17. haftasında bebek gelişimi

Hafta hafta gebelik takviminde 17. hafta ve anne karnında bebek gelişimi

Boy: 13-18 cm. Kilo: 140-150 gr. Bebeğinizin cilt altı yağ depoları artmaya başlar. Bebeğinizin ufacık kalbi inanılmaz bir şekilde çalışmaktadır. Dakikada 120-180 kez atmakta ve günde yaklaşık 30 litre kan pompalamaktadır. (Yetişkin bir insandan ortalama bir buçuk iki kat fazla) Sebebi’de, bebeğinizin bulunduğu ortamın nispeten daha düşük oksijen seviyesine sahip olmasıdır. Bu nedenle kan daha hızlı dolanmak ve kalp kası daha fazla çalışmak durumundadır.


Bebeğinizin bağırsaklarında “mekonyum” adı verilen fetal dışkı birikmeye başlar. Bu sindirim atıkları ve yutulan amniyo sıvısı içerir. Yeşilimtrak-kahverengi renkte olan bu yağlı madde, bebeğinizin ilk dışkısıdır. Ancak bebeğiniz dışkısını yapmayarak doğumdan sonraya kadar bağırsaklarında biriktirir. (Bazı ender durumlarda doğum esnasında fazla zorlanma sonucu sıkıntı yaşayan bebekler anne karnına dışkılarını yapabilmektedirler.) Bu haftadan itibaren bebeğinizin kemiklerinde kalsiyum depolanma işlemi hızlanır. Bu nedenle kalsiyum içeren gıdaları bolca tüketmeniz çok önemlidir.

Hamileliğin 17. haftasında anne adayındaki değişiklikler

Ciltte pigmentleşme arttığı için ben ve çil oluşumu görülebilir.

Bu içerik gebeliğin 17 haftasında bebek, 17 hafta 4 günlük gebelik, 17 hafta 5 günlük gebelik, 17 5 haftalık gebelik, 16 5 günlük gebelik, 17 5 günlük gebelik, 17 haftalık gebelik, 17 hafta 3 günlük gebelik, 16 hafta 5 günlük bebek, 17 hafta 1 günlük gebelik, 17 haftalik bebek gelisimi, 17 4 haftalık gebelik, 17 hafta bebek gelişimi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 19 Ağu 2010 Okunma: 8.058
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.