Gebelik 20. hafta: Hamileliğin 20. haftasında bebek gelişimi ve gebelik çatlakları

Gebelik 20. hafta: Hamileliğin 20. haftasında bebek gelişimi ve gebelik çatlakları

Gebelikte 20. hafta ve bu haftada bebek gelişimi

Boy: 25- 26 cm. Kilo: 300-350 gr. Bebeğiniz karnınızdaki ömrünü yarılamıştır. Bu haftadan itibaren hızlı beyin olgunlaşması başlar. Sinir hücreleri devamlı çoğalır. Beyinde dakikada yaklaşık 100 bin yeni hücre oluşur. Bebeğin koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice aktif olmaya başlar. Erkek bebekteki testisler karın boşluğuna doğru inmeye başlar. Kız bebeğin yumurtalıklarında (ovariumda) 5 milyon civarında yumurta hücresi oluşur. Bundan sonra yeni yumurta hücresi oluşmaz. Mevcut olanların ise sayısı giderek azalır. Kız bebek, yumurtalıklarında yaklaşık 750 bin folikülle doğar. Ancak bunların çoğu kaybolur. 25 ile 40 yaş arasında folîkül sayısı 70 bin kadardır. 40 yaşından sonar ise folikül sayısı 10 bin dolayına düşer. Ovariumda bulunan foliküllerden ancak çok az bir kısmı ol-gunlaşarak döllenecek hale gelebilir. Bebeğiniz bu dönemden itibaren kilo alarak büyümeye başlar. Hareketleri hızlanır ve kuvvetlenir.


Hamileliğin 20. haftasında anne adayındaki değişiklikler

Gebelik çatlakları ve gebelik çizgileri: Gebelik çatlakları nasıl önlenir? Gebelik çatlakları ve çizgileri geçer mi?

Rahim tepe noktanız şu anda tam göbek deliğiniz hizasındadır. Bundan sonra, 38. haftaya kadar her hafta yaklaşık 1 cm. yukarı çıkmaya devam edecektir. 38. haftadan sonra ise bebeğin doğum kanalına doğru inmesiyle rahim tepe noktası da aşağıya inmeye başlar. Orta hatta, göbek deliği ile kasık arasında koyu renkli çizgi belirmeye başlar. Buna linea nigra adı verilir ve doğumdan sonra kaybolur. Bu dönemlerde karın bölgenizde, göğüs çevrenizde ve kalçalarınızda hızlı bir büyüme ve genişlemeye bağlı olarak çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar kalıcıdır ve doğumdan hemen sonra gümüşi bir renk alırlar. Özellikle kalıtsal olarak yatkın olan anne adaylarında bu çatlakların miktarı daha fazla olabilir. Çatlak önleyici kremler veya badem yağı gibi nemlendiriciler cildinizin genişlemeye dayanıklılığını arttırarak çatlak oluşumunu azaltabilir, hatta önleyebilir. Bu ürünleri, bu haftalardan itibaren her gün çatlak oluşma riski olan bölgelerinize uygulamanızda fayda vardır. Bunun yanında bol sıvı almak, sebze ve meyve tüketimine önem vermek, uygun kilo almak, doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmaya çalışmak da çatlak oluşmasını engellemek açısından önemlidir.

Yayımlanma tarihi 18 Ağu 2010 Okunma: 4.811
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.