Gebelik 23. hafta: Hamileliğin 23. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 23. hafta: Hamileliğin 23. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 23. haftası: Anne rahminde bebek gelişimi

Boy: 29-31 cm. Kilo: 500-550gr. Bebeğinizin vücudunda oransal ilişkiler normale dönmeye başlar. Ancak baş hala vücuda göre biraz büyüktür. Gözler oluşumunu tamamlar ancak göze rengini veren pigmentler henüz yoktur. Bebeğinizin hareketlerini daha iyi hissetmeye başlarsınız. Bazen bariz bir tekme bazen de bir kelebeğin kanat çırpması gibi. Pankreas, gelişimini sürdürür. Bebeğinizin orta kulakta yer alan kemikleri gelişimini tamamlarlar. Böylece bebeğiniz artık sesleri işitmeye başlar. Bebeğiniz ile konuşmaya ne dersiniz? Deneyin çok zevk alacaksınız.

Hamilelikte 23. hafta ve anne adayındaki değişiklikler

Bebeğiniz büyüdüğü ve ağırlaştığı için karnınız da büyür. Sizde yavaş ama sürekli bir kilo artışı olur. Bir çok anne adayında bu haftalarda bacak krampları görülmeye başlar. Kalsiyum ve magnezyum alımı, şikâyetleri ve krampların sıklığını azaltır. Ayrıca baldır kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapmak, hareket etmek bu krampları azaltabilir.


Anne karnında bebeğin hareketleri ne zaman başlar?

Bebeğinizin hareketleri artık dışardan da farkedilmeye başlar.

Bebekle iletişim kurmak: Anne karnındaki bebek ne zaman duymaya başlar?

Bebeğiniz ile bu haftalarda iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Onunla iletişim kurmanın en iyi yolu ellerinizi karnınıza koyarak onunla konuşmanızdır. Bebekler, ince ve tiz sesleri daha iyi algılarlar. Baba adayları da eşlerinin kamına ellerini koyarak ve seslerini biraz incelterek bebekleriyle konuşabilirler. Ayrıca bebeğinize müzik dinletmek isterseniz, müziği kendinizin dinleyeceği kadar açın ve yumuşak melodiler seçin. Bunları seçerken milli ve manevî duyguların ağırlıklı olduğu parçalar olması kanaatimce daha iyi olur.

Bu içerik gebeliğin 23 haftası, 23 haftalık gebelik, gebelikte 23 hafta bebek gelişimi, 23 haftalık bebek kaç aylık olur, 23 haftalık gebelik kaç aylıktır, 23 hafta bebek gelişimi, gebelikte 23 hafta, 23 haftalık bebek gelişimi, 23 haftalık bebeğin gelişimi, 23 haftalık bebek görüntüsü, gebeliğin 23 haftasında bebek hareketleri, 23haftalik bebek gelisimi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 16 Ağu 2010 Okunma: 8.723
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.