Gebelik 24. hafta: Hamileliğin 24. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 24. hafta: Hamileliğin 24. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 24. haftası ve anne karnında bebek gelişimi

Boy: 30-32 cm. Kiio: 600-640gr. Bebeğinizin kas ve kemikdokusu gelişmeye devam eder. Yani bebeğinizin hareketleri de güçlenecek ve siz daha da net bunları algılayacaksınız. Bu haftada, bebeğinizin akciğer içinde yer alan damar yapıları oluşur. 24. hafta gebelik seyri açısından bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bilimsel veriler, bebeğin bu haftadan itibaren algılarının önemli bir kısmının geliştiğini ve bebeğin uyaranlara refleks olarak değil, bilinçli cevap verdiğini göstermektedir. Yani bebeğiniz artık öğrenmeye, bilgileri hafızasında depolamaya ve mantıklı tepkiler vermeye başlamıştır.


Ayrıca 24. haftadan sonra bebek çok iyi hazırlanmış ve uygun yoğun bakım koşullarında yaşatabilmektedir. Bebeğin solunum, sindirim, ve vücut ısısı gibi yaşamının en önemli fonksiyonlarının devamı sağlanarak ve enfeksiyonlardan korunması temin edilerek bu gerçekleştirilir.

Bebek bu haftadan itibaren Amerika’da, kanunen kendi hak ve özgürlükleri olan bir birey olarak görülürken bu durum ülkemizde 26. haftadan itibaren geçerlidir.

Hamileliğin 24. haftasında annenin durumu ve değişiklikler

Yiyeceklerle aldığınız kalsiyum, bu gebelik haftalarından itibaren daha da önem kazanır. Unutmayın bebeğiniz asla kalsiyumsuz kalmaz. Ancak siz yeterince kalsiyum almazsanız kemiklerinizdeki kalsiyum deposu giderek azalır.

Gebelikte şeker: Gebelikte şeker yükleme ve şeker tarama testi

Doktorunuz sizden 24-28. haftalar arası “şeker yükleme” ya da “şeker tarama testi” yaptırmanızı isteyebilir. Hiçbir belirti göstermeden de gelişebilen gebeliğe bağlı diabet, bu gebelik haftaları arasında yapılan testlerle anlaşılır.

Bu içerik 24 gebelik haftasi, gebeliğin 24 haftası, 24 haftalık gebelik, gebelikte 24 hafta bebek gelişimi, gebelikte 24 hafta, 24 haftalık bebek gelısımı, 24 haftalık gebelikte bebek hareketleri, 24 4 haftalık gebelik, 24 haftalık bebek görüntüsü, 24 haftada bebek hareketleri, 24 haftalık gebelikte bebek gelişimi, 24 haftalık gebelik hareketleri, 24 haftalık gebelikte bebeğin gelişimi, gebelikte 24 haftada bebek gelişimi, gebelikte 24 hafta bebek, 24 gebelik haftasında bebek, 24 haftalık gebelik bebek hareketleri konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 16 Ağu 2010 Okunma: 9.478
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.