Gebelik 26. hafta: Hamileliğin 26. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 26. hafta: Hamileliğin 26. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 26. haftası ve bebeğin anne karnındaki gelişimi

Boy: 34-36 cm. Kilo: Yaklaşık 820gr. (550-1330) Bebeğinizin diğer tüm bireylerden ayırt edilmesini sağlayan el ve ayak izleri oluşur. Doğum yaptığınızda doğum belgenizin bir köşesinde bebeğin size ait olduğunun bir belgesi olarak ayak izini göreceksiniz. Bebeğinizin akciğerlerinin damar yapıları ve hava kesecikleri gelişmeye devam eder. Keseciklerin içini döşeyen ve akciğerdeki bu hava keseciklerinin sönmeden şiş durabilmesini sağlayan sürfaktan adlı madde de üretilmeye başlar. Bebeğinizin omurgası, gelişen bedeni korumak için daha güçlü ve esnek bir hale gelir.


Bebeğinizin bu hafta gözleri açık olabilir. Artık gözlerini açıp ka-patabildiğinden size göz bile kırpabilir.
Gözde retina gelişmeye devam eder. Bebeğiniz dokunmalara bilinçli olarak cevap verir.

Hamileliğin 26. haftasında anne adayındaki değişiklikler

Çoğu anne adayında, bu haftalardan itibaren ayaklarında şişmeler görülür. Özellikle çalışan anne adaylarında gün sonuna doğru bu durum belirginleşir. Büyüyen rahim, vücudun sağ yanında bulunan ana toplardamarlara bası yaparak özellikle vücudun alt yarısındaki kanın kalbe geri dönme hızını yavaşlatır. Bu esnada baskıya uğrayan ve akımı yavaşlayan toplardamar içindeki kanın sıvı kısımları damar etrafında bulunan alana sızar. Bunun sonucu olarak ayaklarda sıvı birikmesi sonucu şişme meydana gelir. Ayaklar dinlendirdiklerinde (yatar pozisyonda ve biraz yukarı kaldırarak) bu ödemin azaldığı görülür. Tebrikler, 3. trimestere (3. üç aylık döneme) başlıyorsunuz.

Bu içerik 26 haftalık gebelik kaç aylıktır, 26 gebelik haftasi, 26 haftalik bebek gelişimi, 26 gebelik haftasında bebek hareketleri, gebelikte 26 hafta bebek gelişimi, 26 haftalk gebelik, gebeliğin 26 haftasında bebek hareketleri, 26 haftalık gebelikte bebeğin kilosu, 26 hafta gebelikte bebek hareketleri, 26 haftalık bebek kaç aylık olur, gebelikte 26 haftada bebek hareketleri, 26 haftslık bebegin bot kilo konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 16 Ağu 2010 Okunma: 9.035
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.