Gebelik 27. hafta: Hamileliğin 27. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 27. hafta: Hamileliğin 27. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 27. haftası: Anne karnında bebek gelişimi

Boy: 35-36 cm. Kilo: 950 (650-1500) gr. Bebeğinizin akciğerleri gelişmelerini sürdürür. Beyin de hızla büyümeye devam eder ve bir yetişkin beyni şeklini alır. Önceleri düz olan yüzeyi giderek değişir ve ilk tipik beyin kıvrımları belirir. Bebeğiniz hızla kilo almaya devam etmekte ve kendi eksikliklerini size hiç sormadan sizden karşılamaktadır. Bebeğinizin bu haftalarda en çok ihtiyaç duyduğu maddelerden olan kalsiyum ve demir, dışarıdan alımınız yeterli olmaz ise sizin depolarınızdan karşılanacaktır. Bebeğiniz kendi kan hücrelerini oluştururken sizi kansız bırakabilecektir.

Bu dönemde bebeğinizin en önemli ihtiyaçlarından biri de Omega-3 yağ asidi adı verilen maddedir. Omega-3, bebeğinizin bu haftalarda hızlanmış olan beyin dokusu yapımında bolca kullanılır. Bu madde, soya fasulyesi ve ceviz gibi bitkisel kaynakların yanında balıkta, bol miktarda bulunmaktadır. Balık tüketimine bu haftalardan itibaren daha çok dikkat etmeniz bebeğinizin gelişimi açısından önemlidir.


Hamileliğin 27. haftasında anne adayındaki değişiklikler

Rahminizde bu haftalarda başlayabilen ve ani olarak ortaya çıkan kasılmalar ve gevşemeler hissederseniz hemen endişelenmeyin. Bunlar Braxon-Hicks kasılmaları adı verilen ağrısız, adet krampları gibi ve düzensiz aralıklarla gelen kasılmalardır. Bu kasılmalar, rahminizin doğuma hazırlık için yaptığı antrenman kasılmalarıdır. Çoğu kadında 30. gebelik haftasından sonra başlamasına rağmen bazılarında daha erken başlayabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken;

• Bu antrenman kasılmaları, günlük yaşantınızı etkileyecek kadar sık değildir.
• Düzenli aralıklara sahip değildir.

Kasılmalarınızın olup olmadığını anlamak için avucunuzun içini karnınıza hafifçe dokundurun. Avucunuzun içinde rahminizin toplanıyor hissi oluşturması bir kasılma belirtisidir. Bu esnada ağrı hissedilmesi şart değildir. Bu kasılmaların sıklığını ve süresini ölçün. Saatte dört kez ve daha sık ortaya çıkan kasılmalarda mutlaka doktorunuza haber verin.

Erken doğum riski ve erken doğum belirtileri

Erken doğum tehdidinin en önemli belirtisi, rahimde düzenli aralıklarla ortaya çıkan kasılmalardır. Bunun yanı sıra pozisyon değiştirmekle geçmeyen bel ağrıları, vajinal akıntının artması ya da daha sümüksü, daha sulu ya da kanlı akıntının ortaya çıkması, adet sancısına benzer kramp tarzı ağrılar ile pelviste dolgunluk hissidir. Bu belirtiler kasılma olmadan tek başlarına erken doğum tehdidi açısından bir anlam ifade etmezler. Ancak bu belirtilerden biri varsa ve kasılmalarınızın olup olmadığından emin değilseniz yine doktorunuza başvurmalısınız.

Bu içerik 27 haftalık bebek gelişimi, 27 haftalık bebeğin gelişimi, 27haftalık bebek gelişimi, 27 hafta bebek gelişimi, 27 haftalık gebelik, 27 haftada bebek gelişimi, 26 hafta 4 günlük gebelik, 27 haftalık bebek kılosu, 27 haftalık gebelikte bebeğin kilosu, 27 hafta 5 günlük gebelik, 27 haftalık bebeğin kilosu, gebelikte 27 hafta, 27 4 haftalık gebelik, 27 hafta 4 günlük gebelik, 27 haftalık bebek hareketleri, 26 hafta 5 günlük gebelik, 27 haftalk gebelik, 27 haftada bebek hareketleri, 27 haftalık bebek yaşarmı, 27 haftalık gebelik bebek gelişimi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 15 Ağu 2010 Okunma: 17.739
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.