Gebelik 29. hafta: Hamileliğin 29. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 29. hafta: Hamileliğin 29. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 29. haftasında anne karnındaki bebeğin gelişimi

Boy: 38-39 cm. Kilo: 1300 (900-1900) gr. Bebeğinizin başı vücuduyla orantılı hale gelir. Gün geçtikçe yeni doğmuş bebeğe daha çok benzer. Derisinin altında yağ birikmeye devam eder. Bebeğinizin beyni, gelişimini sürdürür. Artık solunumunu ve vücut ısısını kontrol edebilir. Gözleri hareket halindedir. Bebeğinizin bu dönemde ışık, ses, tat ve koku gibi algıları tümüyle gelişmiş durumdadır. Sürekli hareket halindedir. Başı yukarı veya aşağı dönük olabilir.  Önümüzdeki haftalarda kafası doğum pozisyonu olan aşağı doğru dönük duruma gelecektir.

Bebeğiniz bu haftaya kadar tümüyle sizden gelen yardımla beden savunmasını gerçekleştiriyordu. Ancak bu haftadan itibaren kendi gelişen savunma sistemi de vücudun korunmasında görev almaya başlar. Bebeğiniz doğduğunda her ne kadar nispeten gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip olsa da, özellikle sizin sütünüzle geçecek olan antikorlar onu birçok enfeksiyondan koruyacaktır.

Hamileliğin 29. haftasında anne adayının durumu ve değişiklikler

Bu haftalarda karnınızda kaşınmalar hissedebilirsiniz. Bu çok normaldir. Kalbiniz, anne ve bebeğe yeterli kan sağlayabilmek için eskisine oranla daha fazla kan pompalamaktadır. Bu sizi tembelliğe itmemeli. Aksine kendinizi yormadan ve zorlamadan yürüyüşler yapmalısınız. Bu yürüyüşler, sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda “meşgul” kalbinize de iyi gelir.


Meme dokusu prolaktin adı verilen bir hormon sayesinde süt üretir. Üretilen bu süt, aynı zamanda rahim kasılmalarını da sağlayan oksitosin hormonu sayesinde süt kanallarında ilerler. Normalde kanda düşük seviyede bulunan prolaktin hormonunun kandaki seviyesi gebelik başlar başlamaz artar. Böylece gebeliğin erken döneminden itibaren meme dokusunda süt üretimi başlar. Ancak üretilen bu süt, doğum sancıları başlayıp rahim kasılmaları oluncaya kadar kanallarda bekler.

Meme ucu uyarısının süt salgısını arttırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda oksitosin hormonu salgısını arttırarak rahimde kasılmalara neden olabilir. Bu sebeple, süt gelip gelmediğini kontrol etmek amacıyla asla meme uçları sıkılmamahdır. Ayrıca meme uçlarının uyarılmamasına dikkat etmeli, fazla ellenmemelidir. Meme uçlarının fazla uyarılması, rahimde kasılmalara ve doğum sancılarının erken dönemde başlamasına neden olabilir.

Bu içerik 29 haftalik bebek gelisimi, 29 haftada bebek hareketleri, 29 5 günlük gebelik, 29 haftalık gebelik, anne karnında 29 haftalık bebek, 29 hafta 5 günlük gebelik, 29 haftalk gebelik, 29 haftalık bebek hareketleri, 29 hafta bebek hareketleri, gebelikte 29 hafta, 29 haftada bebeğin pozisyonu, 29 hafta bebek gelişimi, 29 haftalık bebegin gelişimi, 28 5 günlük gebelik, 29 haftalık bebek görüntüsü, 29 haftada bebek gelişimi, 29 hafta gebelik, 29 haftada bebek duruşu, 29 5 haftalık gebelik, 29 haftalık bebek görüntüleri konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 15 Ağu 2010 Okunma: 16.181
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.