Gebelik 3. ve 4. hafta: Hamileliğin 3. ve 4. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 3. ve 4. hafta: Hamileliğin 3. ve 4. haftasında bebek gelişimi

Gebelikte 3. ve 4. haftalar

İkinci hafta sonu veya 3. hafta başlarında, salınan yumurta hücresinin, tüplerde spermle birleşmesiyle döllenme meydana gelir. Döllenme sonucu sperm ve yumurta hücresinin çekirdeklerinin kaynaşması ile oluşan hücreye zigot adı verilir. (Bir sperm yumurtaya girdikten sonra, başka spermlerin girmesini önlemek için yumurtanın dışı hemen kalın bir zarla çevrilir.)

Zigot hızla bölünmeye başlar. Diğer yandan da 6-7 günlük bir yolculuk sonucu daha önceden kendisi için hazırlanmış yumuşacık yatağa gelir (endometrium). Bu bölgenin içine gömülerek oraya sabitlenir. Bundan sonraki gelişimini burada devam ettirir.

Döllenmiş yumurta hücresi, rahme yerleşiminin ardından kanda ölçülen “beta HCG hormonu” adet gecikmesi olmasa bile gebeliğin olup olmadığını gösterebilmektedir.


Adet gecikmesi olduktan sonraki dönemde bu hormon kandan idrara geçer. Belli yoğunluğa ulaştıktan sonra (adet gecikmesinden 1 hafta sonra) eczaneden alınarak yapılan gebelik testlerinde pozitif sonucu çıkabilmektedir. Yerleşme döneminde anne adayı lekelenme tarzında kanama görebilmektedir. Bunun nedeni, rahim iç tabakasına zigotun yerleşimi için yer açılırken kılcal damarların çatlaması ile hafif kanamaların olabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu haftada plesanta oluşur. Bebeğin beyninin gelişeceği bölüm meydana gelerek sinirler oluşmaya başlar. Bebeğinizin bundan sonra içinde gelişimini rahat bir şekilde sürdüreceği amniyon sıvısı toplanmaya başlar.

Plesanta nedir, ne işe yarar?

Bebek için akciğer, böbrek, karaciğer, hormon salgılayan bez ve sindirim sistemi görevlerini yerine getirir. Besin alış verişini sağlar. Anneden bebeğe besin maddelerinin, bebekten anneye de atık maddelerinin geçmesini temin eder. Plesanta kısmen seçici geçirgendir. Bebeğe zararlı olabilecek maddelerin geçişini belli ölçüde önler. Ancak tüm bu çabalarına rağmen nikotin, alkol, morfin gibi maddeler bebeğe geçebilir. O nedenle hamilelik döneminde beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Bu içerik 3-4 haftalık gebelik belirtileri, 3-4 haftalık gebelik, 4 hafta 3 günlük gebelik, 3 hafta 4 günlük gebelik belirtileri, 3 4 haftalık gebelik, gebeliğin 4 haftasında akıntı, 3-4 haftalık bebek, 4 3 gebelik, 3 haftalık düşükler, gebelikte 3 ve 4 hafta, gebelik3ve 4 haftalar konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 24 Ağu 2010 Okunma: 17.209
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.