Gebelik 30. hafta: Hamileliğin 30. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 30. hafta: Hamileliğin 30. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 30. haftası: Anne karnındaki bebeğin gelişimi

Boy: 39-40 cm. Kilo: 1400 (1000-2000) gr. Bebeğinizin cildinde erken dönemde ortaya çıkan ve lanugo adı verilen ipeksi tüyler, yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Kafatası büyümesine devam eder. Bebeğiniz göz kapaklarını düzenli olarak açıp kapatır. Kemik iliği alyuvar oluşturmaya başlayarak kan yapma işini yavaş yavaş karaciğerden devralır. Bebeğiniz göz yaşı üretebilme kapasitesine sahiptir. Erkek bebeklerde testisler torbaya iniş sürecini tamamlamak üzeredir.

Her gebelik haftasının başında belirtilen boy ve ağırlık ölçüleri yalnızca ortalama ağırlıklardır. Gelişim döneminde olan normal bebeklerin en az ve en fazla olması gereken ağırlıkları oldukça geniş bir aralık içinde yer alır. Bu nedenle gebeliğinizi takip eden doktorunuzun ultrasonda yaptığı “kilo tahmini” belirtilenden farklı olabilir.


Benzer şekilde bebeğinizin boyu da verilen boy tahminlerine tam uymayabilir. Doktorunuz size bebeğinizin kilosu ve boyu normal diyorsa bunu kabul edin ve asla başka anne adaylarının bebeklerinin ölçüleriyle karşılaştırma yapmayın.

Hamileliğin 30. haftasında anne adayındaki değişiklikler

Bebeğinizin hızlı büyümesi, nefes almanızı zorlaştırabilir. Rahminiz neredeyse akciğerlerinizin altında diyaframa dayanmış durumdadır. Diyaframa baskı yapılması sonucu hem akciğerleriniz hem de mideniz daha yukarı itilir. Bu da sizde nefes darlığı, halsizlik ve mide şikayetlerinin oluşmasına neden olur. Yemek borusu ile mide arasında bulunan kapak normalde tek yönlü çalışır. Ancak midenin yukarı itilmesi ve gebelikte salgılanan hormonların etkisiyle zaman zaman mide içeriği yemek borusuna kaçabilmektedir.

Bu içerik 30 haftalık bebek kaç kilo olmalı, gebeliğin 30 HAFTASI, 30 haftalık bebek gelişimi, 30 haftalık bebek kaç kilo olur, 30 haftalık bebek kaç aylıktır, 30 haftalık gebelik, 30 hafta bebek gelişimi, 30 gebelik haftası, gebeliğin 30 haftasında bebek, 30 haftalık gebelikte bebek gelişimi, anne karnindaki 30 haftalik bebek kac kilo olmali, 30 haftalık bebeğin gelişimi, 30 haftalık bebek görüntüsü, anne karnında 30 haftalık bebek kaç kilo olmalı, 30 haftalık bebek kaç kilo, 30 hafta gebelik, 30 haftada bebek kaç kilo olmalı, gebelikte 30 haftada bebek kaç kilo olmalı, 30haftalikbebek kac gr dir, 30 haftada bebek gelişimi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 15 Ağu 2010 Okunma: 20.901
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.