Gebelik 33. hafta: Hamileliğin 33. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 33. hafta: Hamileliğin 33. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 33. haftasında anne karnında bebek gelişimi

Boy: 42-43 cm. Kilo: 2000 (1500-2750) gr. Bebeğinizin beyin dokusu hızlı bir şekilde gelişerek büyür. Buna paralel olarak bebeğinizin bu haftalarda baş ölçüleri de hızlı şekilde artar. Cilt altı yağ dokusu kalınlaşmaya devam eder. Erkek bebeklerin testisleri artık tümüyle karın boşluğundan normal yerleri olan torbalara inmişlerdir. Bazı bebeklerde bu gelişim tam tamamlanmadan doğum gerçekleşir ve inmemiş testis tanısıyla tedavi olmaları gerekebilir.

Hamileliğin 33. haftasında anne adayındaki değişiklikler ve gebelik zehirlenmesi

Gebeliğin ilerleyen haftalarında ayaklarda su tutulmasından dolayı şişmeler olabilir. Ancak elde ve yüzde şişme, şiddetli baş ağrısı, göz önünde sinek uçması, şimşek çakması, karın ağrısı, şişmelerin 2-3 gün gibi kısa bir süre içinde aniden artması, bulantı-kusma, kendinizi hasta hissetme gibi durumlarda preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) söz konusu olabileceğinden doktorunuza başvurmalısınız.


Preeklampsi kelimesinin Türkçe tam karşılığı bulunmamaktadır. Yaklaşık olarak, “pre” öncesi, “eklampsi” ise sara benzeri nöbet anlamına gelmektedir. Preeklampsi, tedavi edilmediğinde anne adayında bilinç kaybıyla birlikte sara benzeri nöbetlere yol açabildiğinden hastalığa bu isim verilmiştir, ancak belirtiler bunlarla sınırlı değildir.

Yalnızca gebelikte görülen preeklampsinin erken tanısı ve gerekli durumlarda doğumun gerçekleştirilmesiyle anne adayı iyileşmekte ve bebek de çoğu durumda sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmektedir. (Hastalığın erken dönemde tanısının konulamaması ve gerekli müdahalenin yapılmaması durumlarında bebek veya anne, ender olarak da her ikisi de kaybedilebilmektedir.) Doktorunuz erken tam için her muayenede sizin tansiyonunuzu ölçer ve gerekli durumlarda idrarda protein (albumin) incelemesi yaptırır.

Bu içerik 33 hafta 4 günlük gebelik, 33 hafta 3 günlük gebelik, 32 hafta 3 günlük gebelik, 33 gebelik haftasında bebek hareketleri, 33 4 günlük gebelik, 33 haftalık gebelikte bebek hareketleri, 33 5 gebelik, 33 hafta 5 günlük gebelik, 33 haftalık gebelikte karın ağrısı, gebelikte 33 haftada bebek hareketleri, gebelikte 33 hafta bebek gelişimi, gebelikte 33 hafta, 33 3 günlük gebelik, 33 5 haftalik gebelik, 33 4 haftalık gebelik, 33 haftalık gebelikte kasık ağrısı, 33 haftalık gebelik, gebeliğin 33 haftasında annedeki değişiklikler, 33 3 haftalik gebelik, 33 3 gebelik konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 15 Ağu 2010 Okunma: 10.294
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.