Gebelik 38. hafta: Hamileliğin 38. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 38. hafta: Hamileliğin 38. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 38. haftası: Anne karnında bebek gelişimi

Boy: 48-49 cm. Kilo: 2950 (2500-3650) gr. Bebeğinizin bağırsaklarında ilk dışkısı olan mekonyum birikmeye devam eder. Sıkıntıya girmedikçe bunu doğum sonrasına kadar çıkarmayacaktır. Vücudunda yağ depolanma işlemi sürer. Genelde erkek bebekler, kız bebeklerden daha fazla yağ depolarlar. Bu nedenle de daha ağır doğarlar. Bebeğiniz, içeride yer azalmasına bağlı olarak hareketlerinin niteliklerini değiştirebilir. Ancak eskisinden daha kuvvetli tekmeler atmaktadır. Ayrıca her yer değiştirdiğinde karnınızın şekli de değişir.

Hamileliğin 38. haftasında anne adayındaki değişiklikler

Bebeğiniz, ultrasonun yanında NST cihazı ile de değerlendirilir. Son ayda bebeğin iyilik durumunu gösteren üç önemli kriter vardır. Bunlar: Ultrason, NST ve anne adayının takip ettiği veya etmesi gereken bebek hareketleridir.

NST nedir?

Bebeğin kalp atışlarının seyrini ve bebek hareketleriyle olan ilişkisini temel alarak yapılan bir testtir, (nonstres: doğum eylemi stresi yok, anlamında kullanılan bir kelimedir.)

NST Hangi durumlarda uygulanır?

NST, gebeliğin sonlarına yakın, genellikle her hafta uygulanmakla birlikte miad geçmesi (40 haftanın dolması), rahimiçi gelişme geriliği, preeklampse gibi bebeğin kaybedilme riskinin olduğu durumlarda üç günde bir uygulanır. Ayrıca bebek hareketlerinin azaldığından şüphe edildiğinde, uygulanır.


NST uygulanması: NST nasıl uygulanır?

Anne adayı bir yatağa yatırılır. Karnına bebek kalp atışlarının en kuvvetli duyulduğu yere kalp atışlarım algılayan cihazın probu bağlanır. Anne adayının eline, üzerinde bir düğme olan bir çubuk verilir. Test esnasında bebek oynadığında bu düğmeye basması istenir. Yaklaşık 20 dakika boyunca cihaz, bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri ve rahimde oluşan kasılmaları (kontraksiyonlan) kağıda aktarır. Bu testin uygulanması için karnın tok olması gerekir. Karnın aç olduğu durumlarda bebeğin kalp atışları tam net algılanamaz.

Bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeniz çok önemlidir. Bebek hareketlerinde ani azalmalar, bebeğinizin sıkıntıya girdiğinin bir işareti olabilir. Bu haftadan itibaren artık doğum sancıları her an başlayabilir.

Peki, gerçek doğum eyleminin başladığını ve artık çantanızı alıp hastaneye gitmeniz gerektiğini nasıl anlayacaksınız? Gerçek doğum eyleminin en önemli özelliği, kasılmaların (sancıların) düzenli aralıklarla oluşmasıdır. Önceleri daha az sıklıkla ancak yine düzenli aralıklarla başlayan doğum sancıları belli zaman sonra tipik olarak 10 dakikada üç kez ortaya çıkmakta ve her kasılma yaklaşık 50 saniye sürmektedir. Gerçek doğum kasılmaları istirahat etmekle geçmez ve şiddeti de zaman içinde giderek artar. Kasılmaları, elinizi karnınıza koyduğunuzda hissedebilirsiniz. Eğer kasılmalarınız belli bir düzene girmişse ve istirahatla geçmiyorsa artık hastaneye gitme zamanı gelmiştir.

“Nişan” denilen hafif kanlı-sümüksü akıntı, bebeği koruyucu tıkacın atılması olduğundan ek bir belirti ya da şikayet yoksa beklemeye devam edebilirsiniz. Genellikle nişandan sonraki ilk iki günde doğum başlamaktadır. Yine de içinizde ‘acaba’lar kalırsa doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Bu içerik 38 haftalık gebelikte bebek hareketleri, 38 gebelik haftasi, gebeliğin 38 haftası, 38 haftalık gebelik, gebeliğin 38 haftasında bebek hareketleri, 38 hafta bebek hareketleri, 38 haftalk gebelik, 38 haftada kasılmalar, 38 haftalık bebek kilosu, 38 haftalik bebek gelisimi, 38 haftada bebek hareketleri, 38 2 haftalık gebelik, 38 haftalık bebek görüntüsü, 38 hafta gebelikte bebek hareketleri, 38 hafta gebelik, 38 haftalık gebelik bebek hareketleri, 38 haftalık gebelik gelişimi, gebelikte 38 hafta bebek hareketleri, anne karnında 38 haftalık bebek, 38 haftalık gebelikte akıntı konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 14 Ağu 2010 Okunma: 19.190
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.