Gebelik 5. hafta: Hamileliğin 5. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 5. hafta: Hamileliğin 5. haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin gelişimi

Bebeğinizin ilk kalp atışları başlar. Ancak damarlar tam anlamı ile gelişmediğinden tam bir dolaşım olmaz.
Erken bir ultrason yaptırdığınızda bu küçük görünümü algılamayabilirsiniz. Ancak bu haftanın sonlarında ultrason ekranında bebeğinizin kalp atışları görülebilir hale gelecektir. Göbek kordonu oluşur. Bebeğinizi rahim içinde yaşama bağlayan plesantaya bağlı olan “göbek kordonu”dur. Kordon, bebeğe besinlerin ve oksijenin geçişi, bebekten anneye de atıkların gönderilmesinden sorumludur.


Bebeğinizin kalbinden kan pompalanır. Bebeğinizin artık kalbi atıyordur ve canlıdır. Diğer organlar gelişmeye başlar. Bebeğinizin akciğerleri ve beyni oluşmaya başlamıştır.

Hamilelikte 5. hafta ve anne adayının durumu: Anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

Birinci trimester (ilk üç aylık dönem) çoğu anne adayının bulantı, bazı kokulara karşı aşırı duyarlılık, iştahsızlık gibi belirtiler yaşadığı dönemdir. Bunlara bağlı olarak da anne adayları bebeklerini yeterince besleyemedikleri endişesini taşırlar. Bu dönemde kendinizi her şeyi yemek için zorlamayın. Dikkat ettiğinizde bazı gıdaları rahatlıkla yiyebildiğinizi fark edersiniz. Ağırlığı bu gıdalara verin. Aşırı bir beslenme bozukluğu olmadığı sürece (çok nadir olarak görülür) bebeğinize zarar vermezsiniz.

Bu içerik gebeliğin 5 haftası, gebeliğin 5 haftasında bebek, 5 haftalık bebek nasıl olur konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 24 Ağu 2010 Okunma: 11.896
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.