GEBELİK TESTİ: Ne zaman yapılmalı? Gebelik testi nasıl yapılır? Test sonuçları ve fiyatı

GEBELİK TESTİ: Ne zaman yapılmalı? Gebelik testi nasıl yapılır? Test sonuçları ve fiyatı

Gebelik testi ne zaman yapılır? Gebelik testi nasıl yapılır?

Gebe kaldıktan iki hafta sonra bir gebelik hormonu kana geçer ve gebelik bu tarihten sonra herhangi bir zamanda yapılacak idrar testiyle doğrulanabilir. Hormon içeriği en fazla olduğu için testte sabahın ilk idrarı kullanılır. Bu testi aile planlaması merkezinde yaptırabilirsiniz. Ayrıca eczanelerin hemen hepsinde düşük bir ücretle test yaptırabilirsiniz. Eczaneden alacağınız bir test kitini kullanarak gebelik testini kendi başınıza da yapabilirsiniz. Paketteki talimatları dikkatle izleyin. Test sonucu pozitif çıkarsa, doktorunuzla görüşüp neler yapmanız gerektiğini tartışmalısınız.

İdrarla yapılan gebelik testi sonuçları nasıl değerlendirilir?

Gebelik testini kendiniz eczaneden alarak yapabileceğiniz gibi hastanede de yaptırabilirsiniz. Kanda BHCG ölçümü yapılması kesin sonuç verir. Bu gebelik hormonudur ve ancak kanda belli bir düzeye ulaştıktan sonra idrara geçmektedir. Yani kanda BHCG ölçümü yapılarak, daha adet gecikmesi bile olmadan gebelik tespit edilebilir. Ayrıca dış gebelik gibi normal dışı durumlar da bu test ile saptanabilmektedir. İdrarda gebelik testi ise ancak BHCG hormonunun belli bir yoğunluğa ulaştıktan sonra idrara geçmesi sonucu yapılabilir. Adet gecikmesinden yaklaşık bir iki hafta sonra sonuç verir. Çıkan sonucun doğruluğu kesin değildir. Eczanelerde satılan idrarla yapılan gebelik testi fiyatı 3-4 TL’dir.

Gebeliğin ultrasonla belirlenmesi nasıl olur?Adet gecikmesi iki hafta olduğunda, yani gebelik altı haftalık iken karından bakılan (abdominal) ultrasonla gebelik kesesi görülebilir. Gebelik testinin pozitif çıkması, gebeliğin kesin kanıtıdır. Ancak gebeliğin rahim içinde olup olmadığı sadece ultrasonla saptanabilir. Ultrason ayrıca gebeliğin kaç tane (yani tekil veya çoğul gebelik) olduğu hakkında bize bilgi vermektedir. Çok ender olarak embriyo içermeyen gebelik kesesi (boş kese=boş gebelik) oluşabilir. Bu durum da ancak ultrason sonucu ile anlaşılabilir. Bu nedenlerle en kısa zamanda doktora gidip ultrason ile gebeliğiniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Ayrıca, gebeliğin ilk üç ayı (ilk trimester) içinde yapılan ultraso-nogrofinin en önemli yararlarından biri de, son adet tarihinin tam olarak bilinemediği (adet düzensizlikleri, emzirirken hamile kalma vs.) durumlarda gebelik haftasının saptanmasıdır.

Bu içerik gebelik testi fiyati, gebelik testi fiyatları, gebelik testi fiyatları 2011, gebelik testi fiyatı eczane, gebelik testi fiyatlar, gebelik testi kaç para, gebelik testi fiyatı 2011, gebelik test çubuğu fiyatı, gebelik testi fiyat, eczanede satilan gebelik testleri, gebelik testi çubuğu fiyatı, eczanede satılan gebelik testi nasıl yapılır, gebelik testi fiyatları eczane, eczanelerde satılan gebelik testi fiyatları, eczanelerde satılan gebelik testleri, gebelik testleri fiyatları, eczanelerde satılan gebelik testleri fiyatları, gebelik testi fiyatı ne kadar, gebelik testi fiyat 2011, test cubuklari kac lira konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 25 Ağu 2010 Okunma: 27.967
Benzer yazılar


1 yorum

  1. ayşe - ayaz

    hamilelik testinin son kulanma tarihi 02/2011 ama biz 21/03/2010 deyiz sizce bu testin sonuçları yanlışmıdır

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.