Gebelikte baş dönmesi neden olur? Baş dönmesi nasıl geçer?

Gebelikte baş dönmesi neden olur? Baş dönmesi nasıl geçer?

Gebelikte baş dönmesinin sebepleri nelerdir? Hamilelikte baş dönmesi niçin görülür? Bazı anne adayları, gebelik sırasında baş dönmesi, baygınlık hissi ve bayılmalar yaşayabilir. Gebeliğin erken döneminde bu bayılmalar hormonal değişiklikler, beyinde yetersiz kan dolaşımı veya düşük kan şekeri sonucu olabilir. Gebeliğin ileri dönemlerinde ise, büyüyen rahmin damarlara baskısı nedeniyle ve azalmış kan akımı sonucu ortaya çıkabilir. Bacaklarda kan birikmesi sonucu, özellikle aşırı sıcak havalarda, aşırı ısıtılmış mekanlarda uzun süre ayakta kalınması veya otururken aniden ayağa kalkma gibi ani pozisyon değişikliklerinde baş dönmesi olabilir.

Baş dönmesi ve bayılmaları önlemek için neler yapılabilir?

• Uzun süre ayakta kalmayın.

• Özellikle sıcak bir duş aldıktan sonra otururken veya yatarken yavaş yavaş kalkın.


• Daima yan yatmaya çalışın. Sadece sırtüstü yatarak rahat ediyorsanız yastıklarla kendinizi yukarıya doğru destekleyin. Sırtüstü yatmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bebeğinizin ağırlığı kalbinize giden damarlara bası yapabilir ve beyne giden kan miktarı azalabilir.

• Sıcak havada kendinizi serin tutacak önlemler alın.

• Kan şekerinizi normal seviyede tutmak için ölçülü ve düzenli aralıklarla beslenin.

• Ayaktayken baygınlık hissi yaşarsanız mümkünse temiz havada oturun ve bunun geçmesini bekleyin veya yan yatın. Beyne giden kan miktarını arttırmak için oturuyorsanız başınızı (dizlerinizin arasına) mümkün olduğunca aşağıya doğru eğin. Eğer yatıyorsanız ayaklarınızı başınızın seviyesinden yukarı kaldırın.

• Baş dönmesi yüksek tansiyonun bir belirtisi olabilir. Gebeliğinizin ikinci yarısında baş dönmesi nöbetleriniz varsa mutlaka doktorunuza haber verin.

Bu içerik gebelikte bas dönmesi, gebelikte baş dönmesi nasıl geçer konularını barındırır.
Etiketler:
Yayımlanma tarihi 04 Ara 2010 Okunma: 39.190
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.