Gebelikte gizli şeker

Gebelikte gizli şeker

Hamilelikte şeker hastalığı: Gebelikte gizli şeker nedir? Hamilelikte gizli şeker hangi sorunlara yol açabilir? Gebelikte fark edilmeyen gizli şeker anne ve bebeğin yaşamını tehlikeye atabildiği gibi sakat doğumlara da neden olabilir. Gebelikte gizli şekerin çok önemli olduğu ve ailesinde şeker hastalığı bulunan anne adaylarının sürekli doktor kontrolünde tutulması gerekmektedir. Şeker hastalığı kalıtımsal olduğundan ailesinde şeker hastalığı bulunanların gebelik süresince düzenli kontrol yaptırmaları gerekmektedir.


Gebelikte gizli şekerin, anne ve bebeğin kaybedilmesine veya sakat doğumlara neden olabileceğini söyleyebiliriz.  Gebelikte şeker oranı yükseleceğinden, şeker hastaları ve ailesinde şeker hastalığı bulunan veya şeker olasılığı bulunan gebeler sıkı bir “diabet rejimi” uygulamalıdır. Gebelik süresince yapılan sıkı bir rejimin sonucu olarak prematüre, yani miadından önce ve tam gelişmemiş bebek doğumu kaçınılmaz hale gelebilir. Böyle doğumlarda bebeğin akciğerlerinde oluşan “hyalin membran” nedeniyle zor solunuma bağlı olarak bebek ölür. Bu durumda bebeğin ve annenin sağlığı için gebeliğin 37. – 38. haftalarında doğum mutlaka sezaryenle yapılmalıdır. Gebelikte saptanamayan şeker hastalığı iri bebek doğumuna neden olabilir.

Bu içerik gebelikte gizli şeker konularını barındırır.
Etiketler:
Yayımlanma tarihi 01 Ara 2010 Okunma: 23.236
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.