Gebelikte kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa ne iyi gelir?

Gebelikte kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa ne iyi gelir?

Hamilelikte kabızlık niçin oluşur, geçmesi için ne yapılabilir? Gebelikte kabızlığa iyi gelen şeyler.. Kabızlık, gebelikte en sık görülen problemlerden biridir. Hemen hemen her kadında görülebilir. Meydana gelmesinin en önemli nedeni, sindirim sisteminin genel olarak yavaşlaması ve büyüyen rahmin bağırsakların son kısmına baskı yapmasıdır.


Ayrıca kabızlık gebeliğin sonlarına doğru basur (hemoroid) ve makatta çatlama (anal fisur) oluşumunu da arttırmaktadır. En önemli kabızlıktan korunma yolu ve tedavisi lifçe zengin yiyeceklerle (taze sebze ve meyve, kepekli gıdalar) beslenme ve bol sıvı tüketmektir. Ayrıca bağırsakların rahat çalışmasını sağlamak için kayısı, erik, incir kompostoları ve doğal meyve suları içebilirsiniz.

İçeceğiniz ılık bal şerbeti (sıcağa yakın suya bal ilave edip eritin. Üzerine bir iki damla limon sıkın) kabızlık sorununuzu ortadan kaldırmakla kalmayıp karın bölgenizi yumuşatacaktır. Ayrıca varsa gaz probleminize ve buna bağlı gaz sancılarınıza da iyi gelecektir. Günlük yapacağınız yürüyüşler ve ihtiyaç duyduğunuz anda hemen tuvalete gitmeniz, sorununuzu çözmede yardımcı olacaktır. Kesinlikle doktorunuza danışmadan müshil ya da benzeri ilaçlar kullanmayın. (Bazı bitkisel çayların içinde de bulunan sinameki hamilelikte kullanılmamalıdır.)

Bu içerik gebelikte kabızlığa ne iyi gelir, gebelikte kabızlık nasıl giderilir, doğumdan sonra kabızlık nasıl geçer, gebelikte kabızlık nasıl geçer, sezeryan sonrası kabızlık nasıl geçer, gebelikte kabızlığa iyi gelen yiyecekler, doğum sonrası kabızlık nasıl önlenir, bağırsak için ne iyi gelir konularını barındırır.
Etiketler:
Yayımlanma tarihi 07 Ara 2010 Okunma: 22.126
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.