Gebelikte mide yanması ve ekşimesi: Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

Gebelikte mide yanması ve ekşimesi: Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

Gebelilte mide ekşimesi ve mide yanması

Gebelikte diğer kaslar gibi mide, yemek borusu arasındaki kasın da gevşemesi sonucu mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşur. Mide içeriği, asit özellikler taşıdığından yemek borusunda tahriş yapar. Mide ekşimesi sonucu yemek borusunda oluşan tahribatı önlemek için tedbirler alınmalıdır. İlk önce midenizde ekşime yapabilecek gıdalardan uzak durmalısınız. Midenizin aşırı dolmasını engellemek ve yemek sonrası uzanmaktan kaçınmak etkili olabilir. Yatarken başınızın altına ilave yastık koyarak mide içeriğinizin yemek borunuza kaçmasını engelleyebilirsiniz. Bu önlemler de fayda etmiyorsa doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanabilirsiniz.


Gebelikte mide yanması nasıl geçer? Hamilelikte mide ekşimesi ve yanması sorunu

Mide yanması simit, poğaça, baharatlı yiyecekler yenmesi, midenin aşırı doldurulması ve bazı durumlarda da yenilen her şeyin ardından ortaya çıkabilir. Mide yanması probleminiz varsa yemekten hemen sonra uzanmaktan kaçınmalısınız. Yatarken vücudunuzun üst kısmının alt kısmına göre hafifçe yukarıda tutulması (başın altına ilave yastık konularak) mide asidinin yemek borusuna kaçmasını engelleme de faydalı olabilir.

Yemek borusu asitlere karşı koruması olmayan bir yapıdır ve mideniz yandıkça bu bölgede kalıcı değişiklikler oluşabilir. Bu nedenle mide yanması sorununuzu aldığınız önlemlerle gideremiyorsanız, doktorunuzun önerdiği ilaçları mutlaka kullanınız.

Bu içerik gebelikte mide ekşimesi, gebelikte mide ekşimesine ne iyi gelir, folik asit mide yanması konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 28 Ağu 2010 Okunma: 13.193
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.