Hamilelikte bel ve sırt ağrılarına çözüm: Gebelikte bel ve sırt ağrısı neden olur?

Hamilelikte bel ve sırt ağrılarına çözüm: Gebelikte bel ve sırt ağrısı neden olur?

Hamilelikte sırt ve bel ağrıları neden olur ve nasıl geçer? Gebelik sırasında kalça bölgesindeki kemiklerin arasındaki eklemler yumuşayıp gevşerler (Bebeğin doğum sırasında buradan geçebilmesine hazırlık için).

Gebeliğin ilerleyen safhalarında rahim ağırlığı artarak vücudunuzun ağırlık merkezi yer değiştirir. Bunun sonucu olarak zamanla ve belki de siz hiç fark etmeden, vücut şekliniz (duruşunuz) ve yürüme şekliniz değişir. Bu ağırlık merkezindeki değişiklikler sırt ağrılarına neden olur.


• Gebelinizin başından itibaren alçak topuklu ayakkabılar giymeye çalışın. Yüksek topuklu ayakkabılar kadar düztabanlı ayakkabılar da bel ağrılarına neden olabilmektedir.

• Şikayetlerinizi en aza indirmek için oturmanıza, kalkmanıza ve yürümenize dikkat edin. Mümkün olduğunca otururken ve yürürken dik durun.

• Otururken belinizi küçük ve sert yastıkla destekleyin. Beliniz ile koltuk arasında boşluk kalmasın.

• Çok uzun süre oturmaktan ve uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.

• Ağır yük kaldırmaktan kaçının ve her fırsatta uzanarak dinlenmeye çalışın.

• Doktorunuza bu konuyu iletin. Size bu ağrılardan en az derecede etkilenmeniz için birkaç egzersiz tavsiye edebilir. Kendi isteğinize göre her hareketi denemeyin. Faydadan çok zararı olabilir.

Bu içerik gebelikte sırt ağrısı nasıl geçer, gebelikte bel ağrısı nasıl geçer, gebelikte bel agrısına ne iyi gelir konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 25 Ara 2010 Okunma: 6.533
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.