Hamilelikte çay, kahve, kola içmek zararlı mı?

Hamilelikte çay, kahve, kola içmek zararlı mı?

Gebelikte çay içilebilir mi? Hamilelikte kola, kahve ve çikolata gibi kafein içeren besinler tüketmek zararlı mı? Çayın içindeki maddeler demir emilimini azaltarak kansızlığa yol açabilir. Ayrıca çay ve kahvenin idrar söktürücü etkisi, yemeklerde aldığınız kalsiyumun da gereksiz yere atılmasına neden olabilir.


Bu nedenlerle, hamilelik boyunca çay ve kahve tüketmemeye özen göstermelisiniz. İçecekseniz de yemeklerden 2-3 saat sonra içmeniz daha uygun olur.

Kafein, başta çay, kahve, çikolata ve kolalı içeceklerde bulunur. Ayrıca, bazı ağrı kesiciler, bazı grip ve allerji ilaçlarında da bulunur. Kafeinin bilinen en önemli iyi etkisi sinir sistemi uyaranı olmasıdır. İdrar söktürücü etkiye de sahip olan kafeinin yüksek dozlarda alınması, birçok zararlı etkiye neden olur. Bunların en belirginleri sinirlilik, kalp çarpıntıları, uykusuzluk vesairedir. Gebelikte önerilen doz, en fazla iki fincan kahve ve buna eş değer olmasıdır. Erken doğum riskinde artış, bebekte gelişim geriliği, doğmuş bebekte huzursuzluk, ani bebek ölümü, uykusuzluk, solunum sistemi bozuklukları gibi sorunlar alınan kafein dozunun yükselmesiyle artabilmektedir. Kafein alımı konusunda lütfen dikkatli olun.!

Bu içerik gebelikte kola içmek, gebelikte kola içmek zararlımı, gebelikte kola içmek bebeğe zarar verirmi, gebelikte kola içilirmi, gebelikte kola içmenin zararları, gebelıkte kola, Gebelikte kola zararlımı konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 16 Oca 2011 Okunma: 28.445
Benzer yazılar


7 yorum

 1. arzu

  hamileyken asitli içilirmi

 2. simge

  kahve zararlı biliyorum çaydamı zararlı

 3. simge

  ben iki buçuk aylık hamileyim ve çok fazla çay tüketiyorum zararlımı

 4. öznur

  ben 2 aylık hamileyim çay içiyorum ne kadar zararlı?

 5. Melisa

  Bence çayın gebeliğe hiç bir zararı yok ben üçüncü çocuğuma hamileyim cok çay içiyorum

 6. yazı

  çevremden kola içmek hamileyken düşüğe neden olur diye duydum doğru mu 😕

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.