Hamilelikte mide bulantısı: Mide bulantısına ne iyi gelir, nasıl geçer?

Hamilelikte mide bulantısı: Mide bulantısına ne iyi gelir, nasıl geçer?

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Gebelikte mide bulantıları ne zaman geçer? Mide bulantılarına çözüm için neler yapılabilir?

Hamilelikte görülen mide bulantılarının sebepleri nelerdir?

Gebeliğin erken dönemlerindeki bulantı ve kusmaların kesin bir sebebi bulunmamakla birlikte birçok sebebi olabileceği tahmin edilmektedir. Gebelikte salgılanan hormonlara, annenin psikolojik sıkıntılarına ve vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bulantı ve kusmalar, stres ve yorgunluğa bağlı olarak da artabilir.

Ayrıca bulantı ve kusmaların en önemli nedeni, gebeliğe bağlı mide bağırsak sistemindeki değişiklerin meydana gelmesidir. Gebelik hormonlarının etkisiyle sindirim sisteminin çalışması yavaşlar. Böylece, midenizin boşalması gecikir ve yiyecekler sindirim sisteminden daha yavaş boşalır. Bunun sonucunda da hazımsızlık, şişkinlik ve bulantı hissi gibi şikâyetler görülebilir.

Bulantı ve kusmalar genellikle gebeliğin 2. ayında (4-8 haftası) başlamakta ve 4. ayda (14-16 hafta) azalmakta ve tamamen bu şikâyetler geçebilmektedir. Fakat bazı kadınlarda bulantı ve kusma 3. aydan sonra başlamakta ve çok ender olarak da bazı kadınlarda hamilelik boyunca sürebilmektedir. Gebelik öncesinde ülseri olanlarda, bulantı ve kusmalar daha uzun süreli olabilmektedir.


Bulantı ve kusmalar sabahları daha sık olmakla birlikte, günün her saatinde karşınıza çıkabilir. Genelde ilk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde daha şiddetli olabilmektedir.

Bulantı ve kusmaların azalması için neler yapılabilir?

• Sabah uyandığınızda bulantınız varsa yataktan kalkmadan kuru şeyler (kraker, galeta vs.) atıştırmanız bulantınızı hafifletebilir. Yataktan ani şekilde kalkmayın. Yavaş yavaş doğrulun.

• Yağsız tost ve bisküvi yemeniz (özellikle zencefilli bisküvi. Zencefil kusmayı önleyici etkiye sahiptir) faydalı olabilir.

• Gün içinde daha sık ve küçük öğünler şeklinde beslenin. Yemek esnasında az sıvı alın. Bulantınızın artmaması için midenizin tamamen boş ve dolu olmamasına dikkat edin.

• Beslenirken kuru, yağsız, katı ve tuzlu gıdalar tüketmeniz bulantınızı hafifletebilir.

• Hoş olmayan koku ve yiyeceklerden uzak durun. Özellikle hoşunuza gitmeyen yemek kokularından ve ağır parfümlerden kaçının.

• Tüm önlemlerinize rağmen bulantınız geçmiyorsa doktorunuza başvurun. İlaç tedavisi verebilir. Bulantı ve kusmalarınız çok şiddetliyse ve beslenmenizi aşırı şekilde engelliyorsa kısa bir süre hastaneye yatıp serum ile beslenmeniz gerekebilir.

Bu içerik gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir, gebelikte kusmaya ne iyi gelir, gebelikte mide bulantısı nasıl geçer, gebelikte bulantıya ne iyi gelir, mide bulants nasl geer, gebelik bulantısına ne iyi gelir, gebelikte bulantı ve kusmaya ne iyi gelir, gebelik bulantılarına çözüm, gebelikte bulantı kaçıncı haftada başlar, gebelikte mide bulantısına çözüm, gebelikte 3 aydan sonra mide bulantısı, 16 hafta gebelikte mide bulantısı, aşermeye ne iyi gelir, aşerme mide bulantısı konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 06 Ara 2010 Okunma: 27.459
Benzer yazılar


2 yorum

  1. eda

    bende 12 haftalık hamileyim bi türlü geçmiyor mide bulantım kusmam ölüyom ya sanki na yapalım her işin bir zorluğu vardır güzel şey ama anne olmak

  2. elif

    Evet benim çok bulantım oluyor dayanılmıyor bazen ama herşeye rağmen çok güzel Bi duygu bu Allah herkese nasip etsin

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.