Hamilelikte ödem: Gebelikte ödem nasıl atılır?

Hamilelikte ödem: Gebelikte ödem nasıl atılır?

Hamilelikte ayaklarda şişliklerin oluşması normal midir? Anne adaylarının çoğunda ayak bilekleri, ayaklar ve ellerde gebeliğin ilerleyen aylarında şişme görülebilir. Bu ödem veya sıvı birikimi olarak bilinir. Gebelik hormonları, artmış kan basıncı, dolaşan kan hacmindeki artma ve artan vücut büyüklüğünün bacaklara fazla basınç yapması sonucu oluşur. Bu şişlikler, uzun süre ayakta durma, çoğunlukla sıcak havalarda, bacaklarda ve ayaklarda sıvı birikiminin kolaylaştığı şartlarda daha sık ortaya çıkar.


Gebelikte ödemden korunmak için neler yapılabilir?

• Uzun süre aynı pozisyonda olmaktan, ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçının.
• Mümkün olan her an ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin.
• Düzenli egzersiz, şişlerin inmesine yardımcı olabilir.
• Az topuklu ayakkabılar kullanmaya dikkat edin.
• Uzun süre dizler büküiü olarak seyahat etmeyin.
• Uzun süreli uçak yolculuklarında saat başı kalkıp dolaşın.
• Doktorunuza bu şikayetinizi iletin. Size ödemin derecesine göre daha az tuz tüketmenizi söyleyebilir.
• Ellerinizdeki, ayaklarınızdaki, yüzünüzdeki el ve ayak bileklerinizde şişliğe yüksek tansiyon eşlik ediyorsa hemen doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bu içerik gebelikte ödem nasıl atılır, gebelikte odem, doğum sonrası ödem nasıl atılır, gebelikte ödemi önlemek, doğumdan sonra ödem nasıl atılır, gebelikte ödem nasıl giderilir, gebelikte ödem atma, sezeryan sonrası ödem nasıl atılır, gebelikte ödem atmak için, gebelikte ödem nasıl önlenir, gebelıkte ödem nasıl gecer, gebelikte ödemi önlemek için, gebelerde ödem, gebel?kte odem nas?l at?l?r, gebelikte odemi atmanin yollari, gebelikte ödem atmanın yolları, lohusalıkta ayaklarda ödem, lohusalıkta ödem nasıl atılır, sezeryan sonrası ayaklarda ödem, gebelikte odem nasil konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 26 Ara 2010 Okunma: 14.166
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.