Hamileyken bitki çayı içilir mi? Gebelikte bitki çayı içmek sağlıklımıdır?

Hamileyken bitki çayı içilir mi? Gebelikte bitki çayı içmek sağlıklımıdır?

Hamilelikte normal çay ve bitki çayları içilir mi? Gebelikte çay içmek, kahve içmek sakıncalı mı?

Gebelikte çay tüketimi

Çayın içindeki maddeler demir emilimini azaltır. Bunun yanında çay ve kahvenin idrar söktürücü etkisi nedeniyle yemeklerde aldığınız kalsiyumun da gereksiz yere atılmasına neden olabilir. Çay ve kahveyi yemeklerden 2-3 saat sonra içmeniz daha uygun olur. (Gebelikte genellikle 2 fincana kadar açık çay içilmesine izin verilir.)

Gebelikte bitki çayları içmek sakıncalımıdır? Gebelikte bitkisel tedaviler kullanılabilir mi? ‘Rahatsızlandığımızda ilaç almak yerine bitki çayları içsek daha iyi olmaz mı?’ diye aklımıza gelebilir. Bitki çayları sandığımız gibi çok masum değildirler. İçindeki etken maddeleri tam olarak bilemeyiz.


Ayrıca doz ayarlamasını yapmak da mümkün olmayabilir. Mesela sinemaki çayı rahimde kasılmalara neden olan maddeler içermektedir. Her zaman güvenle kullandığımız bitkileri de doktorumuza danışarak kullanmak iyi olacaktır. Buradan da anlaşıldığı gibi gebelik söz konusu olduğunda kafamıza göre aktarlardan aldığımız veya farklı şekilde temin ettiğimiz bitkisel çayları kullanmak çok doğru değildir. Bunun yerine içindeki etken maddeleri ve dozlarını bildiğimiz, gebelikte anneye ve bebeğe zararı olmayan ilaçları doktorumuzun tavsiyesi ile kullanmak daha uygun olacaktır.

Bu içerik GEBELİKTE BİTKİ ÇAYI İÇİLİRMİ, gebelikte hangi bitki çayları içilir konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 29 Ağu 2010 Okunma: 16.466
Benzer yazılar


1 yorum

  1. Anonim

    benim merak etigim hamileyken hangi çaylar daha iyi?

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.