Kürtaj ne zaman yapılır? Kürtaj caiz mi yoksa günah mı?

Kürtaj ne zaman yapılır? Kürtaj caiz mi yoksa günah mı?

Kürtaj işlemi ne zaman uygulanır?

Gebelik 10 haftalık oluncaya kadar kadının isteği ile yasal ola­rak uygulanabilir. Bu işleme yasa! tahliye denir. Hamilelik 10. haftanın üstünde ise anne ve babanın rızası olsa bile resmî kurumlarda kürtaj yapılamaz. Ancak, annenin hayatının tehli­kede olduğu, bebeğin ölmesi ve düşük gibi durumlarda gebe­lik 10 haftayı geçmiş olsa bile kürtaj resmî kurumlarda uygu­lanabilir.


Ortada hiçbir sağlık problemi yokken bir canlının hayatını sonlandırmak, yetişkin bir kişiyi öldürmekten hiç farklı değildir.

Yasal olmayan bu işlemin, uygun olmayan ortamlarda ve ilerle­yen gebelik haftalarında gerçekleştirilmesi, anne hayatını tehli­keye sokabilmektedir. Ayrıca bir daha anne olamama gibi riskler de taşımaktadır. Bu nedenle şu unutulmamalıdır ki; kürtaj hiç­bir şekilde aile planlaması yöntemi değildir. İstenmeyen bir gebelik ile karşı karşıya kalmamak için gebelikten önce ön­lem alınmalıdır.

Kürtaj Caiz mi yoksa günah mı?

Dinimize göre doğum kontrol yöntemleri olarak bilinen ve yu­murta ile spermin buluşmasını engelleyen yöntemler caiz görül­müştür. Ancak çocuk oluşmasından sonra yapılacak kürtaj, ço­cuk düşürme gibi uygulamalar caiz değildir. (Hayreddin Kara­man, İslâmın Işığında Günün Meseleleri, 1014-1015)

KÜRTAJ NEDİR? KÜRTAJ NASIL YAPILIR?

KÜRTAJ SONRASI ADET, HAMİLELİK ve KANAMALAR

Bu içerik kurtaj gunahmi, kurtaj gunahmidir, kurtaj günah mı, kürtaj günah mıdır, cocuk aldirmak günahmi, dinimizde kürtaj günah mıdır, bir aylık bebeği aldırmak günahmı, 5haftalık bebeği aldırmak gunahmi, kurtas yapmak gunahmi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 02 Ara 2010 Okunma: 17.227
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.