Migren tedavisi: Migrene ne iyi gelir? Migren neden olur?

Migren tedavisi: Migrene ne iyi gelir? Migren neden olur?

Migren, ‘klasik ve yaygın’ olmak üzere iki kategoriye ayrılır. İki durumda tipik olarak görüş alanında beliren keskin ışıklar gibi görme rahatsızlıklarıyla başlar. Aynı zamanda hastaların ellerinde iğne ucu gibi çıkıntılar görülebilir ve ağızlarında metal bir tat olur.

Klasik migrenin belirtileri birkaç dakika içinde hafiflerken, yaygın migreni şiddetli baş ağrısı ve ışığa karşı artan duyarlılık izler. Aynı zamanda mide bulantısı ve kusma da görülebilir. Hastalar genelde kriz sakinleşene kadar karanlık bir odada yatma ihtiyacı duyarlar; bu durumun geçmesi birkaç saat alır, fakat şiddetli vakalarda rahatsızlık birkaç gün devam edebilir.

Sık sık safrayla ilgili problem yaşayan çocuklar, gelecekteki hayatlarında migrene yatkın olurlar. Eski araştırmalara göre, 45 yaşın altındaki migren hastalarında felç riski yüksektir. Devam eden veya aniden olağandışı bir şiddetle başlayıp üç gün veya daha uzun süren durumlarda bir uzmana başvurulmalıdır.

Migrenin sebepleri

Migren genelde kırmızı şarap, çikolata, domuz eti, turunçgil, kahve veya kaşar içeren yanlış beslenmeden kaynaklanır. Problem aynı zamanda stres veya parlak ışığın flaş etkisine de bağlı olabilir.


Migren tedavisi

* En popüler tedavilerden biri koyungözüdür. Krizleri önlemek için her gün taze yapraklarını çiğnemeyi dene yin veya hazır tablet ya da kapsüllerinden alm. Koyungözü hassas kişilerde balgam zarı ülserine (genelde ağız ülseri formunda olur) neden olabilir; eğer böyle bir şey yaşarsanız, kullanmayı hemen kesin.

* Şakaklara sulandırılmış lavanta yağıyla (bir tatlı kaşığı badem yağma 20 damla) masaj yapmak gelişmekte olan krizi engellemeye yardımcı olabilir.

* Kriz sırasında, eşit miktarlarda lavanta, kestere ve kantaron içeren çayı (her fincan için iki tatlı kaşığı) yavaş yavaş için.

* Güvercinotu tabletleri de krizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

* Sarı yasemin ve Piscidia erythrina kuvvetli iyileştiricilerdir, fakat satışları yasaklanmıştır ve ancak bir ot uzmanı tarafından verilen reçeteye göre alınmalıdır.

Bu içerik migrene ne iyi gelir, migren neden olur, mıgren ıgnesı, kahve migrene iyi gelirmi, migrene buz iyi gelirmi, çıkolata migrene iyi gelirmi, migren nedir neden olur, migren neden oluşur, buzlu kahve migren, migrene kahve iyi gelirmi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 08 Oca 2011 Okunma: 13.204
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.