PKO nedir? Polistik over sendromu nedir?

PKO nedir? Polistik over sendromu nedir?

Adet düzeninde yumurtaların gelişmesi ilk günden itibaren olgunlaşmaya başlar. Bu olgunlaşma sürecinde yumurta hücrelerinin bulunduğu folikül adı verilen kesecik gelişir. Ancak bazı durumlarda bu kesecik gelişemez ya da gelişmesi yarım kalır. Bu sebeple yumurtalıklarda bir kist oluşur ki bu olaya polistik over sendromu adı verilmektedir.

-Poli eki latincede birden fazla anlamına gelmektedir. Yani bu hastalıkta oluşan kistler birden fazla olmaktadır ve bu nedenle hastalık böyle bir isim almıştır.

Polistik over sendorumunun oluşmasının sebebi ise, yumurtalık bölgesinde anormal derecelerde androjen yani erkeklik hormonunun salgılanması ile meydana gelir.


Polistik over sendromu kendisini; tüylenme, adetlerde gecikme ya da adet görememe, kısırlık ve sebepsiz kilo alma şeklinde gösterir. Hastalığın teşhisi patolojik yollarla parça çıkarmak suretiyle gerçekleştirilir. Ayrıca hastalığın tanısında ultrasonografik cihazlarda yardımcı olur.

Hastalığın tedavisi, hastalığın aşırı derecede salgılanan androjen hormonundan kaynaklanması sebebiyle, bu hormonun salgılanmasını azaltmak veya durdurmaya yönelik olacaktır. Hormon salgısının düzelmesi ile birlikte hastalık tedavi edilmiş olur ve kişi sağlığına yeniden kavuşur. Çok uzun yıllar türlü denemelere ve uğraşlara rağmen bebek sahibi olamamış birçok kadının, bu hastalığın teşhisi ve tedavisi ile hamile kalmaları mümkün kılınmıştır. Hastalık genel olarak kişide önemli ölçüde sağlık problemlerine yol açmasa da erken teşhis ve tedavi mutlak suretle yapılmalı ve kişi sağlığına yeniden kavuşmalıdır.

Bu içerik pko nedir konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 09 Haz 2011 Okunma: 9.755
Benzer yazılar


1 yorum

  1. kübra

    bende pko liyim tedavi oldum puregon 600 kullandım 3 kez denedik üçüncüde gebe kaldım şimdi üç buçuk aylık gebeyim allah herkese nasip etsin

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.