Prematüre bebekler: Erken doğan bebeklerin sağlık sorunları ve bakımı

Prematüre bebekler: Erken doğan bebeklerin sağlık sorunları ve bakımı

Erken doğan bebekler hangi sağlık sorunları ile karşılaşabilirler ve erken doğan bebeklere nasıl bir bakım uygulanır? Nelere dikkat edilir? Erken doğan bebeklerin, özellikle 35. gebelik haftasından önce doğanların veya çok küçük olanların koruyucu bir ortam olan ana rahminden çıktıktan sonra dış dünyaya uyum sağlamak için ilave bir yardım ve desteğe gereksinimleri vardır. Bebeğiniz doğumdan sonra bir süre özel yeni doğan bakım ünitesine veya yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınabilir.

Erken doğan bebekler genellikle vücut sıcaklıklarını ve beslenmelerini kontrol etmede zorlanırlar. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde uygulanan bakım, bu bebeklere temel yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmede yardımcı olmak için düzenlenmiştir. Bebeklerin kuvözde tutulması, onların vücut sıcaklıklarını sürdürmelerine yardımcı olur. Bir vantilatör veya respiratör aygıtı bebeğin solunumunu kontrol eder ve burundan mideye sokulan bir tüp veya damar yoluyla bebeğin beslenmesi sağlanır.

Yoğun bakım ünitesine ilk defa girdiğinizde bebeğinizi çevreleyen makine ve aygıtlar sizi telaşlandırabilir. Hemşireye her bir cihazın işlevini sorarak bilgi alabilirsiniz. Bunları öğrenmeniz size güven verecektir.

Doğumdan belirli bir süre sonra anne hastaneden çıkarken bebeğin hastanede kalması gerekebilir. Bebeğinize evde bakmaya hazırlanmak amacıyla bebek hastaneden çıkmadan birkaç gün önce özel olarak tasarlanmış bir hastane biriminde kalabilirsiniz. Yeni doğan ünitelerine girebilirsiniz ancak girecek kişilerde soğuk algınlığı, öksürük veya ishal olmamalıdır.


Bebeğiniz eve geldiğinde çelişkili duygular yaşayacaksınız. Onu sonunda eve getirmekten mutluluk duyacaksınız, ama yeni doğan ünitesindeki uzman personelden uzakta olmaktan dolayı huzursuz olabilirsiniz.

Ancak şunu bilmelisiniz ki yeni doğan ünitesindeki doktorlar aşağıdakilerden emin olmadıkça bebeği eve göndermeyeceklerdir.

* Kuvöz dışındaki açık bir ortamda bebeğin normal vücut sıcaklığını koruyabilmesi,
* Anne sütü veya özel formüllerle beslenerek yeterli kalori alımının sağlanması,
* Anne sütü veya özel formüllerle beslenen bebeğin kilo alması,
* Nefes alma zorluğu veya kalp atımında azalma atakları olmaması.
* Bebeğin ilave oksijene gerek duymaması veya hastanede önerilmişse, evde ilave oksijen alabilmesi. Eğer hastaneden çıktıktan sonra bebeğiniz için ilave oksijen gerekiyorsa, doktorlar bu konuda size bütün gerekli talimatları vereceklerdir.

Yayımlanma tarihi 23 Ara 2010 Okunma: 4.867
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.